СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТАН ЖІНОК, ЯКІ СТАЛИ ЖЕРТВАМИ НАСИЛЬСТВА В СІМ’Ї
DOI:
https://doi.org/10.24144/2524-0609.2020.46.197-200Ключові слова:
домашнє насильство, жінки, соціально-психологічний стан жінок, насильство щодо жінок.Анотація
Актуальність проблеми домашнього насильства зумовлена тим, що насильство над жінкою є однією з найбільш розповсюджених у світі форм порушення прав людини. Щороку майже 70% жінок піддаються різним формам знущань і принижень, а реакція суспільства на випадки домашнього насильства часто є неадекватною і навіть ворожою. Метою статті є висвітлення феноменології домашнього насильства та експериментальне дослідження соціально-психологічного стану жінок, які стали жертвами насильства в сім’ї. У дослідженні були використані такі діагностичні методики, як «Індивідуально-типологічний опитувальник ІТО» та «Тест руки Вагнера (Hand Test)». За результатами проведеного дослідження встановлено, що жінок, які стали жертвами насильства в сім’ї умовно можна поділити на дві групи: «слабкі» та «сильні». Для жінок, віднесених як до першої, так і до другої групи характерний конформний стиль міжособистісної поведінки, який виявляється в невпевненості у собі, надмірній орієнтованості на загальноприйняті норми поведінки. За результатами дослідження також встановлено, що у жінок першої групи наявний внутрішньо особистісний конфлікт і в ситуації насильства у них часто виникають суперечливі почуття ненависті й вини. А в жінок другої групи реакції комунікації і афектації в ситуації насильства набувають більш стенічного характеру. Результати проведеного дослідження показали необхідність впровадження тренінгів з подолання тривожності та страхів у жінок, які стали жертвами насильства в сім’ї.
Посилання
Список використаної літератури
Грабська І. А. Насильство у подружніх стосунках: зарубіжний досвід досліджень та консультування. Практична психологія та соціальна робота. 1998. № 9-10. С. 20-25.
Забєліна Т. А. Жінка і насильство. М.: ЕКСМО-Прес, 1995. 105 с.
Кравченко О., Заболотна О., Скочко М. Аспекти соціальної роботи з жінками, які зазнали насилля. Соціальна робота та соціальна освіта. 2019. Вип. 3. С. 26-34.
Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству. URL: https://ips.ligazakon.net/document/MUS30017 (дата звернення: 21.07.2020).
Мінакова К. Основні соціально-педагогічні та психологічні характеристики жінки – жертви сімейного насилля. Соціальна педагогіка. 2005. № 2. С. 43-47.
Про запобігання та протидію домашньому насильству / Закон України від 01.01.2020 № 2671-VIII Офіц. вид. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19#Text (дата звернення: 21.07.2020).
Собчик. Л. Н. Индивидуально-типологический опросник: Практическое руководство к традиционному и компьютерному вариантам теста. Боргес, 2010. 60 с.
Тест руки Вагнера (Hand Test) URL: https://vsetesti.ru/351/ (дата звернення: 07.08.2020)
References
Hrabska, I. A. (1998). Nasylstvo u podruzhnikh stosunkakh: zarubizhnyi dosvid doslidzhen ta konsultuvannia [Domestic violence: foreign experience of research and counseling]. Praktychna psykholohiia ta sotsialna robota, 9 (10). 20−25. [in Ukrainian].
Zabielina, T. A. (1995). Zhinka i nasylstvo [Woman and violence]. EKSMO-Pres. [in Ukrainian].
Kravchenko, O., Zabolotna, O., & Skochko, M. (2019). Aspekty sotsialnoi roboty z zhinkamy, yaki zaznaly nasyllia. [Aspects of social work with women who have been abused]. Sotsialna robota ta sotsialna osvita, 3, 26−34. [in Ukrainian].
Metodychni rekomendatsii shchodo zapobihannia ta protydii nasylstvu (2018). [Guidelines for preventing and combating violence]. https://ips.ligazakon.net/document/MUS30017 [in Ukrainian].
Minakova, K. (2005). Osnovni sotsialno-pedahohichni ta psykholohichni kharakterystyky zhinky – zhertvy simeinoho nasyllia [The main socio-pedagogical and psychological characteristics of women − victims of domestic violence]. Sotsialna pedahohika, 2, 43-47. [in Ukrainian].
Pro zapobihannia ta protydiiu domashnomu nasylstvu (2020). [On prevention and counteraction to domestic violence] https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19#Text [in Ukrainian].
Sobchik, L. N. (2010). Individual'no-tipologicheskij oprosnik: Prakticheskoe rukovodstvo k tradicionnomu i komp'juternomu variantam testa [Individual-typological questionnaire: A practical guide to traditional and computer versions of the test]. Borges. [in Russian].
Test ruki Vagnera (1962). [Vagner’s Hand Test] https://vsetesti.ru/351/ [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).