ВПРОВАДЖЕННЯ ДОСТУПНОСТІ ТА ІНКЛЮЗИВНОСТІ В ПРОЦЕСІ РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2524-0609.2023.52.242-246Ключові слова:
інклюзивний дизайн, доступність, розвиток громад та територій, відбудова територій.Анотація
Мета статті – здійснити аналіз особливостей впровадження політики інклюзивності та доступності в процесі відновлення та розвитку громад та територій України. Застосовані методи дослідження: теоретичні – аналіз наукової літератури, з питань впровадження інклюзивності та доступності та його вплив на якість життя населення; узагальнення та систематизація отриманих результатів теоретичного аналізу з метою обґрунтування важливості зміни підходів до розвитку громад та територій. Емпіричні методи – спостереження, контент аналізу анкет зворотного зв’язку учасників навчальних програм. Здійснено теоретичний аналіз впливу впровадження інклюзивності та доступності територій та просторів на рівень суб’єктивного благополуччя людини; визначаються типові перешкоди, що виникають у процесі впровадження архітектурної доступності; актуалізується важливість перегляду та зміни підходів до впровадження доступності та інклюзивності в просторі громад і територій – від орієнтації на середньостатистичного «безособового» користувача до розуміння різноманіття громади та врахування потреб кожного. Авторами наводиться структура семінарів для підвищення рівня професійної компетентності фахівців, відповідальних на рівні громади за її інклюзивний розвиток та відбудову.
Посилання
Список використаної літератури
Азін В.О., Байда Л.Ю., Грибальський Я.В., Красюкова-Еннс О.В. Доступність та універсальний дизайн: навч.-метод. посіб./ за заг. ред. Байди Л.Ю., Красюкової-Еннс О.В. Київ: б.в., 2013. 128 с.
Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я: МКФ. URL: https://moz.gov.ua/mkf/
Нова програма розвитку міст. URL: https://habitat3.org/the-new-urban-agenda
Сучасні теорія і практика соціальної реабілітації: монографія / О.В.Чуйко, А.В.Кунцевська, О.М.Тохтамиш та ін. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2021. 336 с.
Aragall F. European Concept For Accessibility. Luxembourg: EuCAN, 2003. 112 с.
Mouratidis K. Urban planning and quality of life: A review of pathways linking the built environment to subjective well-being. 2021. Cities, 115, 103229
References
Azin, V.O., Baida, L.Yu., Hrybalskyi, Y.V., & Krasyukova-Enns, O.V. (2013). Dostupnist ta universalnyi dyzain [Accessibility and universal design]. B.v.. [in Ukrainian]
Mizhnarodna klasyfikatsiia funktsionuvannia, obmezhennia zhyttiediialnosti ta zdorovia: MKF [International classification of functioning, limitations of vital activity and health].https://moz.gov.ua/mkf [in Ukrainian]
Nova prohrama rozvytku mist [New urban development program]. https://habitat3.org/the-new-urban-agenda [in Ukrainian]
Chuyko, O.V., Kuntsevska, A.V., Tokhtamysh, O.M. et al. (2021). Suchasni teoriia i praktyka sotsialnoi reabilitatsii [Modern theory and practice of social rehabilitation]. Kyivskyi universytet. [in Ukrainian]
Aragall, F. (Ed.). (2003). European Concept For Accessibility. EuCAN.
Mouratidis, K. (2021). Urban planning and quality of life: A review of pathways linking the built environment to subjective well-being. Cities, 115, 103229.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).