ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ УЧНІВ В ШКІЛЬНІЙ ОСВІТІ ЧЕХІЇ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2524-0609.2024.54.92-96Ключові слова:
міжособистісні відносини, спілкування, соціальна компетентність, освітнє середовище, школа, учень, Чехія.Анотація
Мета статті: обґрунтувати особливості розвитку соціальної компетентності учнів в шкільній освіті Чехії. Для з’ясування поставленої мети використано різні методи наукового пошуку: вивчення наукових досліджень з розвитку соціальної компетентності учнів в шкільній освіті – для виявлення чинників розвитку соціальних компетентностей; аналіз, узагальнення, систематизація психолого-педагогічної літератури - з метою визначення теоретико-методологічних засад і основних підходів до розв’язання зазначеної проблеми, дефініційний аналіз поняття «соціальна компетентність»; індуктивно-дедуктивні методи та метод узагальнення - для визначення особливостей розвитку соціальної компетентності учнів в шкільній освіті в Чехії; систематизація – для виявлення напрямів освітньої діяльності в закладах освіти, що сприяють розвитку соціальних компетентностей школярів. В статті обґрунтовано особливості розвитку соціальної компетентності учнів в шкільній освіті Чехії. Визначено, що в шкільній системі освіти в Чехії особливим є врахування можливостей розвитку соціальних навичок та компетенцій соціального характеру, які визначаються як конкретні освітні цілі і завдання в контексті навчальних програм. Запропоновано рівні та виявлено передумови розвитку соціальних навичок: розвиток особистості в умовах природнього і освітнього середовища школи, спілкування та взаємодія з соціальним середовищем на основі міжособистісних відносин і стосунків.
Посилання
Список використаної літератури
Локшина О.І. Зміст шкільної освіти в країнах Європейського Союзу: теорія і практика (друга половина ХХ початок ХХІ ст.): монографія. Київ: Богданова А.М., 2009. 404 с.
Толочко С.Аналіз досвіду країн європейського союзу у вирішенні сучасних проблем в освіті й науці. ScienceRise: Pedagogical Education. 2018 №6 (26). С.9–15.
Bureš M. Pedagogika pro učitele. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Grada, 2011. 456 s.
Devito J.A. Základy mezilidské komunikace.1. vyd. Praha: Grada, 2001. 420 s.
Gillernová I., Krejčová L. Sociální dovednosti ve škole. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012. 247 s.
Hartl P. Psychologický slovník. 3 vyd. Praha: Nakladatelství Jiří Budka, 1996. 297 s.
Hayes N. Základy sociální psychologie. Vyd.7. Praha: Portál. 2013. 166 s.
Jedlička R. Výchovné problémy s žáky z pohledu hlubinné psychologie. Vyd. 1. Praha: Portál, 2011. 246 s.
Nakonečný M. Sociální psychologie. Vyd. 2., rozš. a přeprac. Praha: Academia, 2009. 498 s.
Národní program rozvoje vzdělávání v České republice: bílá kniha. Praha: Tauris, 2001, 98 s.
Smékal V. Pozvání do Psychologie Osobnosti. Clověk v zrcadle Vědomí a Jednání. Brno: Barrister & Principal, 2002. 517 p.
Vybíral Z. Psychologie komunikace. Vyd.2. Praha: Portál, 2009. 319 s.
Výrost J., Slaměník I. Sociální psychologie. 2., přeprac. a rozš. vyd. Praha: Grada Publishing, 2008. 404 s.
Valenta J. Osobnostní a sociální výchova a její cesty k žákovi. 1. vyd. Kladno: AISIS, 2006. 226 s.
References
Lokshyna, O.I. (2009). Zmist shkilnoi osvity v krainakh Yevropeiskoho Soiuzu: teoriia i praktyka (druha polovyna ХХ ‒ pochatok ХХІ st.) [The content of school education in the countries of the European Union: theory and practice (second half of the 20th ‒ beginning of the 21st century)]. Bohdanova A.M. (in Ukrainian).
Tolochko, S. (2018). Analiz dosvidu krain Yevropeiskoho Soiuzu u vyrishenni suchasnykh problem v osviti y nautsi [Analysis of the experience of the European Union countries in solving modern problems in education and science]. ScienceRise: Pedagogical Education, 6 (26), 9–15. (in Ukrainian).
Bureš, M. (2011). Pedagogika pro učitele [Pedagogy for teachers]. Grada. (in Czech).
Devito, J. (2001). Základy mezilidské komunikace [Basics of interpersonal communication]. Grada. (in Czech).
Gillernová, I., & Krejčová, L. (2012.) Sociální dovednosti ve škole [Social skills at school]. Grada. (in Czech).
Hartl, P. (1996). Psychologický slovník [Psychological dictionary]. Nakladatelství Jiří Budka. (in Czech).
Hayes, N. (2013). Základy sociální psychologie [Basics of social psychology]. Portál. (in Czech).
Jedlička, R. (2011). Výchovné problémy s žáky z pohledu hlubinné psychologie [Educational problems with pupils from the perspective of depth psychology]. Portál. (in Czech).
Nakonečný, M. (2009). Sociální psychologie [Social psychology]. Academia. (in Czech).
Národní program rozvoje vzdělávání v České republice: bílá kniha (2001) [National program for the development of education in the Czech Republic: white paper]. Tauris. (in Czech).
Smékal, V. (2002) Pozvání do Psychologie Osobnosti [Invitation to Personality Psychology]. Barrister & Principal. (in Czech).
Vybíral, Z. (2009). Psychologie komunikace [Psychology of communication]. Portál. (in Czech).
Výrost, J., & Slaměník, I. Sociální psychologie [Social psychology]. Grada Publishing. (in Czech).
Valenta, J. (2006). Osobnostní a sociální výchova a její cesty k žákovi [Personal and social education and its paths to the student]. AISIS. (in Czech).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).