ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ НАКОПИЧУВАЛЬНОГО РІВНЯ ПЕНСІЙНОГО СТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2524-0609.2025.56.69-72Ключові слова:
пенсійне забезпечення, пенсійне страхування, солідарна система, накопичувальна система, недержавне пенсійне страхування.Анотація
Пенсійна система України стикається з серйозними викликами, зокрема демографічними змінами, дефіцитом Пенсійного фонду України та низьким рівнем довіри громадян до державних пенсійних програм. Запровадження накопичувального рівня пенсійного страхування є важливим кроком для забезпечення фінансової стабільності пенсіонерів та зменшення навантаження на солідарну систему. Водночас, ефективність такого впровадження залежить від законодавчих змін, інституційних механізмів управління та рівня фінансової грамотності населення. Стаття спрямована на аналіз перспектив впровадження накопичувального рівня пенсійного страхування в Україні з урахуванням економічних, соціальних та законодавчих аспектів. Розглядаються основні переваги та ризики цієї системи, а також механізми її регулювання та інтеграції в загальну модель пенсійного забезпечення країни. Використано структурний аналіз для оцінки існуючих моделей пенсійного страхування, метод узагальнення для систематизації наукових і практичних підходів до реформування пенсійної системи, а також прогностичний метод для оцінки потенційних соціально-економічних наслідків запровадження накопичувального рівня. Впровадження змішаної моделі пенсійного страхування дозволить диверсифікувати ризики, підвищити фінансову стійкість системи та сприятиме економічному розвитку країни завдяки залученню довгострокових інвестицій.
Посилання
Список використаної літератури
Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування: Закон України від 01.01.2025 р. № 1058-IV. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15 (дата звернення: 20.03.2025).
Проєкт Закону України «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». URL: https://www.msp.gov.ua/projects/934/ (дата звернення: 20.03.2025).
Кацьора О.В. Пенсійне страхування та пенсійна реформа в Україні. Науковий вісник УжНУ. Серія: «Педагогіка. Соціальна робота». 2018. Вип.2 (43). С.107-110.
Система накопичувального пенсійного забезпечення в Україні: соціально-економічний вимір і захист пенсійних накопичень. За заг. ред. Н. Шелудько, НАН України, Ін-т демографії та соц. дослідж. ім. М.В.Птухи. Київ: Академперіодика, 2023. 122 c.
Сокоринський Ю.В. Проблеми правового регулювання пенсійного забезпечення. Науковий вісник Херсонського державного університету Серія: «Юридичні науки». 2018. Вип.2. С.31-34.
References
Pro zahalnooboviazkove derzhavne pensiine strakhuvannia: Zakon Ukrainy, 01.01.2025 r. №1058-IV [On Compulsory State Pension Insurance: Law of Ukraine, 01.01.2025 No.1058-IV]. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15
Proiekt Zakonu Ukrainy «Pro zahalnooboviazkove nakopychuvalne pensiine zabezpechennia» [Draft Law of Ukraine «On Mandatory Funded Pension Provision»]. URL: https://www.msp.gov.ua/projects/934/.
Katsora, O. (2018). Pensiine strakhuvannia ta pensiina reforma v Ukraini Pension insurance and pension reform in Ukraine. Scientific Bulletin of Uzhhorod University. Series: Pedagogy. Social Work, 2 (43), 107-110. [in Ukrainian]
Sheludko, N. (Ed.). (2023). Systema nakopychuvalnoho pensiinoho zabezpechennia v Ukraini: sotsialno-ekonomichnyi vymir i zakhyst pensiinykh nakopychen The funded pension system in Ukraine: socio-economic dimension and protection of pension savings. Akademperiodyka. [in Ukrainian]
Sokorynskyi, Yu. (2018). Problemy pravovoho rehuliuvannia pensiinoho zabezpechennia. Scientific Herald of Kherson University. Series: Law science, 2, 31-34. [in Ukrainian]
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).