МАНІПУЛЯЦІЯ СВІДОМІСТЮ ЯК ОБ’ЄКТ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2524-0609.2019.44.80-83Ключові слова:
маніпуляція, маніпулятивний вплив, маніпулятор, механізмАнотація
Анотація. Розгортання негативних тенденцій розвитку сучасного суспільства, включаючи інформатизацію, робить проблему маніпуляції свідомістю на різних рівнях людського спілкування однією з найбільш актуальних. Це, в свою чергу, вимагає від наукової спільноти створення дієвої системи соціально-психологічного захисту від маніпулятивних дій в сучасному інформаційному суспільстві. Метою запропонованої статті є здійснення теоретичного аналізу проблеми маніпуляції свідомістю в науковій літературі. За допомогою методів аналізу, систематизації та узагальнення автором дається визначення поняття маніпуляції свідомістю; розглядаються механізми та причини виникнення означеного феномену. Визначаються критерії, на основі яких обґрунтовується доцільність виокремлення маніпулятивного впливу серед інших видів психологічного впливу. Окреслено характерні ознаки маніпуляції: ставлення до об’єкта маніпулювання як до засобу досягнення власних цілей; прагнення отримати односторонній виграш; прихований характер впливу; використання психологічної вразливості; прагнення ввести партнера по взаємодії у психологічну залежність; створення в адресата маніпуляції ілюзії самостійності прийняття рішень та дій.
Посилання
References
Bekhterev, V.M. (2001) Vnushenye y eho rol v obshchestvennoi zhyzny [Suggestion and its role in public life]. Saint Petersburg: Piter. [in Russian].
Dotsenko, E.L. (1997) Psykholohyia manypuliatsyy: fenomeny, mekhanizmy i zashchita [Psychology manipulation: phenomena, mechanisms and protection]. Moscow: CheRo. [in Russian].
Kara-Murza, S.H. (2013) Manypuliatsyia soznanyem. ХХІ vek [Manipulation of consciousness. XXI century]. Moscow: Alhorytm. [in Russian].
Lassvel, H.D. (2005) Psykhopatolohyia y polytyka [Psychopathology and politics]. Moscow: RAHS. [in Russian].
Sydorenko, E.V. (1997) Lychnostnoe vlyianye y protyvostoianye chuzhomu vlyianyiu [Personal influence and opposition to someone else's influence]. Psykholohycheskye problemы samorealyzatsyy lychnosty. Saint Petersburg: SpbHU. [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).