ЛЮДИНА ПОКЛИКАННЯ, А НЕ ТИТУЛІВ: ЕТАПИ ФОРМУВАННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ СПАДЩИНИ І. ЮЩУКА
DOI:
https://doi.org/10.24144/2524-0609.2023.53.152-155Ключові слова:
І. Ющук, періодизація, педагогічна спадщина, мовознавець, педагог, книговидавець.Анотація
Мета статті ‒ висвітлити етапи формування педагогічної спадщини І. Ющука – видатного українського мовознавця, літературознавця, педагога перекладача творів сербських, хорватських, лужицьких і словенських письменників, професора, автора понад тридцяти підручників і тридцяти навчальних посібників із української мови, автора граматико-фантастичної повісті «Троє на Місяці» та оповідання для дітей «Якось уранці», заслуженого діяча науки і техніки України, одного із фундаторів української «Просвіти» імені Тараса Шевченка, дослідника Голодомору-геноциду 1932 – 1933 років, члена Національної спілки письменників України, лауреата Всеукраїнської премії ім. Б.Грінченка, Всеукраїнської премії ім. І.Огієнка, премії ім. Д.Нитченка. Методи дослідження: пошуково-бібліографічний, біографічний, феноменологічний; загальнотеоретичні: аналіз і синтез, зіставлення, систематизація, опис, пояснення, узагальнення. На основі життєпису І. Ющука виокремлено ІV етапи формування його педагогічної спадщині. Досліджуючи постать мовознавця як педагогічну персоналію, зможемо визначити його роль в освітній царині та окреслити вагомий внесок, який становить значний етап у розвиткові українського мовознавства й педагогіки.
Посилання
Список використаної літератури
Особистий рукописний щоденник І. Ющука № 4. Особистий архів І. Ющука. Зберігається в родині науковця. 27 арк.
Павличко Д.В. Спогади. Том 5. Київ: Ярославів Вал, 2019. 712 с.
Рибалко К. Життя як самовідданість і успіх: перед᾽ювілейний діалог: [філолог Іван Ющук]. Дивослово. 2018. № 10. С.31–35.
Трудова книжка І. Ющука. Особистий архів І. Ющука. Зберігається в родині науковця. 11 арк.
Ющук І.П. Мова – найбільший скарб. Тернопіль: Богдан, 2020. 360 с.
References
Osobystyy rukopysnyy shchodennyk I.Yushchuka №4 [Personal handwritten diary of I.Yushchuk No.4.]. Osobystyy arkhiv I.Yushchuka. 27 ark. (in Ukrainian).
Pavlychko, D. V. (2019). Spogady [Memories]. Vol. 5. Yaroslaviv Val. (in Ukrainian).
Rybalko, K. (2018). Zhyttya yak samoviddanist i uspikh peredyuvileynyy dialoh: [filoloh Ivan Yushchuk] [Life as dedication and success: pre-anniversary dialogue: [philologist Ivan Yushchuk]. Divoslovo, 10, 31–35. (in Ukrainian).
Trudova knyzhka I. Yushchuka. Osobystyy arkhiv I. Yushchuka [Work book of I.Yushchuk. Personal archive of I.Yushchuk]. 11 ark. (in Ukrainian).
Yushchuk, I.P. (2020). Mova – naybilshyy skarb [Language ‒ the greatest treasure]. Navchalna knyha – Bohdan. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).